Siden efteråret har Grundejerforeningen Ørestad Syd opført en stor, naturinspireret legeplads i den sydlige del af Else Alfelts Vej ved UN17 Village. Nu er legepladsen på kanten af Fælleden åben.
Den nye legeplads er inspireret af Kalvebod Fælleds natur og dyreliv.

Nu åbner stor legeplads i Ørestad Syd

Siden efteråret har Grundejerforeningen Ørestad Syd opført en stor, naturinspireret legeplads i den sydlige del af Else Alfelts Vej ved UN17 Village. Nu er legepladsen på kanten af Fælleden åben.

I takt med at der nu er over 12.000 beboere i Ørestad Syd og Arenakvarteret, hvoraf cirka 2.000 er børn mellem 0-9 år, er behovet for et samlingssted uden for institutionstiden også steget.

Derfor har grundejerforeningerne igennem en årrække arbejdet målrettet på at skabe gode faciliteter for både børn og voksne.

“For rigtig mange i Ørestad Syd har en legeplads af høj kvalitet ligget højt på ønskelisten, og det ønske har vi glædet os helt vildt til at indfri. Vi er stolte af resultatet og håber, at børn fra hele Ørestad og omegnen tager godt imod Skovrummets legeplads,” fortæller Jakob N. Jensen, der er driftsansvarlig i Grundejerforeningssekretariatet Ørestad.

 

På Skovrummets legeplads kan man klatre rundt i en "ørnerede".

På Skovrummets legeplads kan man klatre rundt i en „ørnerede“.

Ørestad Syd er omkranset af natur. Lige ved siden af ligger nemlig Kalvebod Fælled, som i høj grad har været inspirationen til legepladsen. Man kan for eksempel rutsje ned fra en kæmpe klyde, klatre rundt i en ørnerede og gemme sig i havtornhuler
Jakob N. Jensen, driftsansvarlig i Grundejerforeningssekretariatet Ørestad

Inspireret af Fælledens natur og dyreliv

Ligesom i resten af Skovrummet på Else Alfelts Vej er træer og buske plantet tæt, og der bliver udsået græs og blomster i hele området.

Mellem træerne finder man en forhindringsbane og store lysninger, hvor hovedattraktionen – Skovrummets legeplads – tårner sig op.

“Ørestad Syd er omkranset af natur. Lige ved siden af ligger nemlig Kalvebod Fælled, som i høj grad har været inspirationen til legepladsen. Man kan for eksempel rutsje ned fra en kæmpe klyde, klatre rundt i en ørnerede og gemme sig i havtornhuler,” uddyber Jakob N. Jensen.

 

Klydetårnet er legepladsens vartegn.

Klydetårnet er legepladsens vartegn.

Fra græsplæne til skovpark

Det nye område er en del af Grundejerforeningen Ørestad Syds samlede helhedsplan og er anlagt med samme udtryk som resten af Skovrummet, som det grønne bælte mellem Asger Jorns Allé og søen ved UN17 Village hedder.

“Da vi overtog arealerne fra By & Havn, bestod de grønne områder bare af græsplæne og spredte træer. For ikke ret mange år siden var der også stadig byggepladser flere steder. Bid for bid har vi forvandlet områderne, så der i dag er mere vild og varieret bynatur og mange muligheder for ophold og leg,” forklarer den driftsansvarlige.

Grundejerforeningen Ørestad Syd har plantet over 1.000 træer i Skovrummet, der også er indrettet med broer over vandet, flytbare møbler og bænke, der er skræddersyet til parkens ovale rum.

Med færdiggørelsen af legepladsen er det kun molepladsen for enden af vejen, som stadig skal færdiggøres. I løbet af 2025 forventes By & Havn at gøre søen færdig, hvorefter Grundejerforeningen Ørestad Syd kan påbegynde den sidste etape i den nuværende helhedsplan for Skovrummet.

 

Græsplæne på Else Alfelts Vej før forvandlingen til en park med legeplads.

Sådan så området ud før forvandlingen.

Holder åbningsfest 1. maj

Selv om legepladsen er åben, holder grundejerforeningen fast i en officiel indvielse i starten af maj.

“Vi har haft stor succes med tidligere byrumsindvielser og events i Ørestad Syd, som mange kommer til og ønsker at støtte op om. Derfor markerer vi færdiggørelsen af Skovrummets legeplads og Parkrummet ved LeLop med et officielt åbningsarrangement,” slutter Jakob N. Jensen.

Arrangementet finder sted torsdag den 1. maj kl. 14.30, hvor der vil være sjove aktiviteter ved legepladsen på Else Alfelts Vej og omkring LeLop på Richard Mortensens Vej.

 

Legepladsen indeholder også en forhindringsbane.

Ud over en rutsjebane, klatrebane, karrussel, pilehytter og havtornhuler indeholder legepladsen en sjov forhindringsbane.

Fakta om Skovrummet

  • I 2016-2017 lagde Grundejerforeningen Ørestad Syds bestyrelse en plan for, hvordan den ville udvikle områderne syd for Asger Jorns Allé fra grus og græs til parker og hyggelige opholdsrum.
  • Legepladsen er seneste etape af Skovrummet, som grundejerforeningen har anlagt bid for bid på Else Alfelts Vej. Med legepladsetapen udgør Skovrummet et grønt bælte hele vejen fra Asger Jorns Allé og ned til søerne, hvor det nu kun er molepladsen, der mangler at blive opgraderet.
  • Skovrummet er tegnet af landskabsarkitekterne BOGL, og legepladsen er udviklet i samarbejde med CADO. Anlægsgartnerfirmaet MøllerLøkkegaard var entreprenør på anlægsopgaven.
  • Ud over Skovrummet udvikler grundejerforeningen Parkrummet på Richard Mortensens Vej og Kanalrummet på Robert Jacobsens Vej.
  • Skovrummets legeplads og Parkrummet ved LeLop, der begge er færdiggjort i år, bliver officielt indviet torsdag den 1. maj kl. 14.30. Begge steder vil der være sjove aktiviteter, og alle er velkomne.

 

To store grønne områder er på tegnebrættet i 2024.

Torsdag den 1. maj kl. 14.30 holder grundejerforeningen åbningsfest for Skovrummets legeplads og Parkrummet ved LeLop.